Objavljena publikacija “Ubrzavanje globalne tranzicije ka bioekonomiji: Strateška uloga javnih politika”

Jedan od najnovijih rezultata Centra za četvrtu industrijsku revoluciju Srbije je objavljivanje publikacije pod nazivom Ubrzavanje globalne tranzicije ka bioekonomiji: Strateška uloga javnih politika, u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom. Ova publikacija se bavi ključnim aspektima bioekonomije, koja obuhvata inovativna rešenja zasnovana na biologiji, sa velikim potencijalom da transformišu različite sfere života, uključujući zdravstvo, proizvodnju hrane i zaštitu životne sredine.

Značaj pravnih okvira za bioekonomiju

Publikacija je rezultat rada bioekonomske inicijative Foruma, koju predvodi C4IR Srbija, i postavlja temelje za efikasnije korišćenje biotehnoloških rešenja kroz integraciju bioloških, digitalnih i fizičkih svetova. Iako inovativne biotehnologije imaju ogroman potencijal da transformišu ekonomije i unaprede kvalitet života, neophodan je odgovarajući regulatorni okvir koji će omogućiti bržu i širu primenu ovih tehnologija.

Cilj publikacije je analiza načina na koji politički i pravni okviri mogu ubrzati prelazak na bioekonomiju, što je ključni korak ka rešavanju najvećih globalnih izazova sa kojima se planeta suočava. Primeri iz dokumenta pokazuju kako su pravovremene odluke omogućile prelazak na održive tehnologije i spasile živote. Takođe, ističe se važnost sinergije između inovacija i regulative u oblikovanju budućnosti.

Tri ključna pravca delovanja:

  1. Pojednostavljenje regulative – kako politika može ubrzati primenu genomske tehnologije i unaprediti ljudsko zdravlje, uključujući primere iz pandemije.
  2. Širenje održivih alternativa – uloga državnih politika u podršci industrijama koje se teško prilagođavaju promenama, poput prelaska sa fosilnih goriva na bio-bazirane proizvode.
  3. Komercijalizacija i usvajanje – kako pravni okviri mogu oblikovati održive sisteme u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.

Zanimljive činjenice iz publikacije:

  • Hitno regulatorno odobrenje za upotrebu mRNA vakcine protiv COVID-19 spasilo je gotovo 20 miliona života u prvoj godini upotrebe.
  • Politike koje podržavaju biološku proizvodnju smanjuju emisije gasova sa efektom staklene bašte za do 90%.
  • Primena biotehnoloških useva dala je efekat ekvivalentan uklanjanju 15,6 miliona automobila sa puteva za jednu godinu.
  • Bio-bazirana proizvodnja proteina može smanjiti emisije do 90%, ali bez dodatnih politika koje podržavaju usvajanje, ove inovacije će se teško probiti na tržište.

Zaključak publikacije naglašava važnost podržavajućih politika koje podstiču održivost, smanjuju troškove i otvaraju nove prilike za ekonomski rast.

Bioekonomska revolucija, koja integriše biološke, digitalne i fizičke svetove, već je na vidiku. Publikacija, zajedno sa predstojećom konferencijom Biotech Future Forum, poziva na dalju saradnju između javnog i privatnog sektora, ističući važnost zakonskog okvira kao ključnog faktora u omogućavanju primene biotehnoloških inovacija za dobrobit čovečanstva i planete. 

Publikaciju možete preuzeti OVDE.

© Centar za četvrtu industrijsku revoluciju.