Република Србија, као домаћин овогодишњег Самита Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (GPAI), угостила је водеће светске стручњаке за вештачку интелигенцију, представнике држава чланица GPAI, међународних организација, лидере из индустрије и академске заједнице у Београду. Догађај, који се одржао 3. и 4. децембра 2024. године, организовали су Народна скупштина Републике Србије, Влада Републике Србије, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларија за ИТ и еУправу и Програм Уједињених нација за развој (UNDP), уз подршку председника Републике Србије и Организације за економску сарадњу и развој (OECD).
Овогодишњи самит био је посвећен унапређењу одговорног развоја вештачке интелигенције и њеном коришћењу за друштвене добробити, а кључни моменат био је потписивање Београдске декларације, усмерене ка овим циљевима. Догађај је окупио више од 500 стручњака, међу којима је било преко 70 говорника који су учествовали у 25 сесија. Један од најистакнутијих учесника био је Јошуа Бенђио, познати канадски рачунарски научник, препознат по револуционарном раду на вештачким неуралним мрежама.
Наш Центар је допринео овом значајном догађају, а директорка Центра, Јелена Бојовић, учествовала је и на панел дискусији „ДигитAI за све“, коју је организовао UNDP Србија.
Панел је започет уводним излагањем Хериберта Тапије, шефа истраживања Канцеларије за извештај о људском развоју UNDP-а. Његова презентација истражила је пресек између људског развоја и дигиталних иновација, наглашавајући потенцијал технологија вештачке интелигенције за унапређење глобалне равноправности и решавање сложених друштвених изазова.
Модератор панела био је Слободан Марковић из UNDP Србија, а међу уваженим говорницима су били: Јелена Бојовић, директорка нашег Центра, Мишел Камерон, амбасадорка Канаде, Пјер Кошар, амбасадор Француске, Доминик Отвеј, заменик амбасадора Британске амбасаде у Србији, и Јакуп Бериш, стални представник UNDP-а у Србији.
Током дискусије разматране су практичне стратегије за коришћење вештачке интелигенције и дигиталних технологија у циљу постизања одрживих развојних циљева, унапређења управљања и јачања глобалне сарадње.
GPAI 2024 је служио као кључна платформа за разматрање изазова у области вештачке интелигенције, укључујући етику, управљање и правичност у примени. Делегати из држава чланица GPAI, међународних организација и водећих институција радили су заједно на идентификовању конкретних решења за подстицање вештачке интелигенције која је инклузивна, усмерена на људе и одржива.
За више информација о догађају и текућим иницијативама у области вештачке интелигенције и дигиталне трансформације, посетите сајт ОВДЕ.