GPAI Самит 2024

Република Србија, као домаћин овогодишњег Самита Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (GPAI), угостила је водеће светске стручњаке за вештачку интелигенцију, представнике држава чланица GPAI, међународних организација, лидере из индустрије и академске заједнице у Београду. Догађај, који се одржао 3. и 4. децембра 2024. године, организовали су Народна скупштина Републике Србије, Влада Републике Србије, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларија за ИТ и еУправу и Програм Уједињених нација за развој (UNDP), уз подршку председника Републике Србије и Организације за економску сарадњу и развој (OECD).

Овогодишњи самит био је посвећен унапређењу одговорног развоја вештачке интелигенције и њеном коришћењу за друштвене добробити, а кључни моменат био је потписивање Београдске декларације, усмерене ка овим циљевима. Догађај је окупио више од 500 стручњака, међу којима је било преко 70 говорника који су учествовали у 25 сесија. Један од најистакнутијих учесника био је Јошуа Бенђио, познати канадски рачунарски научник, препознат по револуционарном раду на вештачким неуралним мрежама.

Наш Центар је допринео овом значајном догађају, а директорка Центра, Јелена Бојовић, учествовала је и на панел дискусији „ДигитAI за све“, коју је организовао UNDP Србија.

Панел је започет уводним излагањем Хериберта Тапије, шефа истраживања Канцеларије за извештај о људском развоју UNDP-а. Његова презентација истражила је пресек између људског развоја и дигиталних иновација, наглашавајући потенцијал технологија вештачке интелигенције за унапређење глобалне равноправности и решавање сложених друштвених изазова.

Модератор панела био је Слободан Марковић из UNDP Србија, а међу уваженим говорницима су били: Јелена Бојовић, директорка нашег Центра, Мишел Камерон, амбасадорка Канаде, Пјер Кошар, амбасадор Француске, Доминик Отвеј, заменик амбасадора Британске амбасаде у Србији, и Јакуп Бериш, стални представник UNDP-а у Србији.

Током дискусије разматране су практичне стратегије за коришћење вештачке интелигенције и дигиталних технологија у циљу постизања одрживих развојних циљева, унапређења управљања и јачања глобалне сарадње.

GPAI 2024 је служио као кључна платформа за разматрање изазова у области вештачке интелигенције, укључујући етику, управљање и правичност у примени. Делегати из држава чланица GPAI, међународних организација и водећих институција радили су заједно на идентификовању конкретних решења за подстицање вештачке интелигенције која је инклузивна, усмерена на људе и одржива.

За више информација о догађају и текућим иницијативама у области вештачке интелигенције и дигиталне трансформације, посетите сајт ОВДЕ.

© Центар за четврту индустријску револуцију.