Објављена публикација “Убрзавање глобалне транзиције ка биоекономији: Стратешка улога јавних политика”

Један од најновијих резултата Центра за четврту индустријску револуцију Србије је објављивање публикације под називом “Убрзавање глобалне транзиције ка биоекономији: Стратешка улога јавних политика“, у сарадњи са Светским економским форумом. Ова публикација се бави кључним аспектима биоекономије, која обухвата иновативна решења заснована на биологији, са великим потенцијалом да трансформишу различите сфере живота, укључујући здравство, производњу хране и заштиту животне средине.

Значај правних оквира за биоекономију

Публикација је резултат рада биоекономске иницијативе Форума, коју предводи Ц4ИР Србија, и поставља темеље за ефикасније коришћење биотехнолошких решења кроз интеграцију биолошких, дигиталних и физичких светова. Иако иновативне биотехнологије имају огроман потенцијал да трансформишу економије и унапреде квалитет живота, неопходан је одговарајући регулаторни оквир који ће омогућити бржу и ширу примену ових технологија.

Циљ публикације је анализа начина на који политички и правни оквири могу убрзати прелазак на биоекономију, што је кључни корак ка решавању највећих глобалних изазова са којима се планета суочава. Примери из документа показују како су правовремене одлуке омогућиле прелазак на одрживе технологије и спасиле животе. Такође, истиче се важност синергије између иновација и регулативе у обликовању будућности.

Три кључна правца деловања:

  1. Поједностављење регулативе – како политика може убрзати примену геномске технологије и унапредити људско здравље, укључујући примере из пандемије.
  2. Ширење одрживих алтернатива – улога државних политика у подршци индустријама које се тешко прилагођавају променама, попут преласка са фосилних горива на био-базиране производе.
  3. Комерцијализација и усвајање – како правни оквири могу обликовати одрживе системе у пољопривреди и прехрамбеној индустрији.

Занимљиве чињенице из публикације:

  • Хитно регулаторно одобрење за употребу мРНА вакцине против ЦОВИД-19 спасило је готово 20 милиона живота у првој години употребе.
  • Политике које подржавају биолошку производњу смањују емисије гасова са ефектом стаклене баште за до 90%.
  • Примена биотехнолошких усева дала је ефекат еквивалентан уклањању 15,6 милиона аутомобила са путева за једну годину.
  • Био-базирана производња протеина може смањити емисије до 90%, али без додатних политика које подржавају усвајање, ове иновације ће се тешко пробити на тржиште.

Закључак публикације наглашава важност подржавајућих политика које подстичу одрживост, смањују трошкове и отварају нове прилике за економски раст.

Биоекономска револуција, која интегрише биолошке, дигиталне и физичке светове, већ је на видику. Публикација, заједно са предстојећом конференцијом Biotech Future Forum, позива на даљу сарадњу између јавног и приватног сектора, истичући важност законског оквира као кључног фактора у омогућавању примене биотехнолошких иновација за добробит човечанства и планете. 

Публикацију можете преузети ОВДЕ.

© Центар за четврту индустријску револуцију.