У недавно објављеном видео прилогу Светског економског форума и Центра за четврту индустријску револуцију Србије, Јелена Бојовић, директорка Ц4ИР Србије, говори о развоју у здравственом сектору Србије, где алат заснован на вештачкој интелигенцији (АИ) игра трансформативну улогу у дијагностиковању ретких болести. Овај алат, развијен под окриљем БИО4 Кампуса, кроз сарадњу Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије и компаније Такеда, и уз подршку Ц4ИР Србија, представља значајан напредак у области прецизне медицине и бриге о пацијентима.
Циљ овог алата је да револуционизује дијагностику и лечење ретких болести, нудећи рану дијагнозу пацијентима који су се дуго суочавали са изазовима непрепознатих или погрешно дијагностикованих стања. Коришћењем софистицираних алгоритама и могућности машинског учења, алат може анализирати сложене медицинске податке са неупоредивом брзином и тачношћу, препознајући обрасце и аномалије које традиционалне дијагностичке методе можда неће уочити.
Ова иницијатива наглашава потенцијал вештачке интелигенције да премости кључне празнине у приступу здравственој заштити. Пружајући решења која традиционалне методе можда не могу обезбедити, вештачка интелигенција може значајно побољшати исходе за пацијенте и унапредити квалитет живота. Бојовић истиче да овај напредак не само да јача здравствени систем Србије, већ пружа пример другим земљама да размотре сличне технологије како би унапредиле глобалне стандарде здравствене заштите.
Да бисте сазнали више о овој иницијативи, погледајте цео видео на нашем Јутјуб каналу ОВДЕ, где Бојовић детаљније говори о утицају вештачке интелигенције на здравствену заштиту и њеном потенцијалу да обликује будућност медицинске дијагностике.
Снимљено у сарадњи са Светским економским форумом.