У Београду је 24. и 25. октобра 2024. године одржана трећа по реду конференција AI 4 LIFE: Biotech Future Forum, представљајући важан корак ка унапређењу биотехнологије и вештачке интелигенције у Србији. Овај догађај, део шире иницијативе Владе Републике Србије за дигиталну трансформацију у оквиру Четврте индустријске револуције, организован је у сарадњи са Народном Скупштином Републике Србије, Министарством науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларијом за ИТ и еУправу, Центром за четврту индустријску револуцију, Светским економским форумом и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), уз подршку БИО4 Кампуса.
Програм конференције покрио је кључне теме из области вештачке интелигенције (AI), биотехнологије и медицинских технологија (medtech). Фокус је био на практичним применама напредних технологија у областима као што су здравство, пољопривреда, јавна управа и заштита животне средине. Циљ овог форума био је да се предности АИ и биотехнологије приближе како професионалној, тако и широј јавности, у складу са глобалним трендовима у овим областима.
Више од 1000 учесника и говорника из 20 држава присуствовало је догађају, укључујући водеће стручњаке, представнике државних институција, академску заједницу и међународне организације. Кроз панеле, предавања и радионице, учесници су дискутовали о најновијим трендовима, истраживањима и изазовима у примени технологија које обликују будућност.
Конференцију су свечано отворили др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Мирек Душек, генерални директор Светског економског форума, и Ивана Живковић, омоћница генералног секретара, помоћница администратора и директорка Регионалног бироа за Европу и Заједницу независних држава Програма Уједињених нација за развој.
Истакнути панели и дискусије
Државне стратегије за вештачку интелигенцију: Панел који је окупио кључне политичке лидере и доносиоце одлука, фокусирао се на улогу дигитализације и наука у унапређењу различитих сектора, са фокусом на националним стратегијама за примену вештачке интелигенције у циљу побољшања квалитета живота грађана. Дискусија је укључила др Јелене Беговић, министарке науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, и др Ханкó Балáзса, министра културе и иновација Мађарске, као и Фабија Сцана, представника Светске здравствене организације у Србији.
Трансформација живота уз вештачку интелигенцију: Стручњаци из области вештачке интелигенције расправљали су о њеном трансформативном утицају на индустрију и свакодневни живот, са посебним фокусом на иновације и решавању изазова. Панел је окупио лидере као што су Борис Цергол из Comtrade System Integration и Бенце Хорватх, CEO Spicy Analytics.
Скринингом до открића: Снага генетичких података: Са фокусом на значај генетичких података у раној дијагностици болести и развоју нових терапија, овај панел је окупио водеће стручњаке, укључујући Петера Гудхенда, извршног директора GA4GH, и др Невенку Димитрову, водећу научницу у Memorial Sloan Kettering Cancer Center, док је модерирала директорка Ц4ИР Србије, Јелена Бојовић. Панелисти су расправљали о начину на који генетички подаци могу да трансформишу здравствене системе, омогућујући персонализоване терапије и ране интервенције за ретке и хроничне болести.
Лечење рака иновацијама – На овом панелу су представљени иновативни приступи у лечењу рака, са посебним фокусом на напредне терапије, укључујући развој радиофармацеутика и њихове примене. Међу панелистима су били Владимир Цмиљановић, оснивач компаније Swiss Rockets AG, и Ричард Баум, председавајући CURANOSTICUM-а, који су дискутовали о клиничким приступима и истраживањима која обећавају револуционарне промене у третману рака.
Увиди у необичне податке: честице, свемир, океан – Ова сесија истражила је начине на које се неконвенционални извори података, попут оних из океана, свемира и ЦЕРН-а, користе за решавање еколошких изазова и одрживи развој. Дискусија је укључила пројекте из области дата сциенце-а и њихове потенцијалне апликације у решавању глобалних проблема животне средине. Међу панелистима су били Мартин Молан, са Универзитета у Болоњи, Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу Републике Србије и други.
Садимо семе одрживости – Панел је посвећен примени иновативних технологија у пољопривреди, са нагласком на њихову улогу у одрживости и модернизацији аграрног сектора. Дискусија се фокусирала на предности дигитализације и АИ-а за ефикасно управљање ресурсима и унапређење квалитета производње хране. Модератор је био проф. Владимир Црнојевић, директор Института БиоСенс уз говорнике као што су Алла Волдман-Рантзер, потпредседница за стратегију и политику, Good Food Institutа из Израела, Карим Енгелмарк Цассимјее, директор и суоснивач ЕнгинЗyме компаније…
Иновације здравства: Напредак медицине у будућности – Овај панел посвећен је улози нових технологија у унапређењу здравствене заштите, са фокусом на дигитализацију здравствених система и будућност здравствене неге. Стручњаци су дискутовали о примени вештачке интелигенције, телемедицине и напредних дијагностичких алата који обећавају унапређење квалитета живота. Панелисти: Владимир Глигоријевић, виши директор за AI/ML, Prescient Design, Genentech, Хенрик Ибсен, директор E-HealthBrains, Георгио Францис, менаџер канала за ЕМЕА регион, Gleamer.
БИО4 Наука – Панел је приказао истраживачке пројекте станара БИО4 кампуса, са нагласком на иновације које повезују науку и индустрију. Панелисти, међу којима су др Игнацио Гонзалес Суарез из Пхилип Морриса и др Наташа Јовановић Љешковић, представили су најновија достигнућа у биотехнологији и њихов потенцијал за унапређење здравља и одрживи развој у биотехнолошком сектору.
Инспиративна пленарна предавања
Један од врхунаца конференције била су излагања водећих стручњака:
др Георге Yанцопоулос, суоснивач компаније Регенерон, говорио је о будућности медицинских истраживања, наглашавајући значај генетских приступа и вештачке интелигенције у развоју нових терапија.
Проф. Цхрис Воигт са МИТ-а представио је визионарске приступе у синтетичкој биологији, указујући на огромне могућности које биотехнологија може донети у блиској будућности.
др Ненад Томашевић, суоснивач и извршни директор Дрен Био, Инц., поделио је своја пионирска сазнања о иновацијама у биотехнологији, отварајући дискусију о новим правцима и пробојним технологијама у области здравствене технологије.
Проф. Данило Мандиц са Империал Цоллеге Лондон-а одушевио је публику својим погледом на улогу вештачке интелигенције и инжењеринга у напретку наука о животу, показујући колико трансформативно може бити интердисциплинарно размишљање.
Конференцију првог дана затворила је директорка Ц4ИР Србија, Јелена Бојовић, истичући значај овог догађаја за будуће кораке у области биотехнологије и вештачке интелигенције у региону.
Други дан: Фокус на будуће лидере и радионице
Другог дана конференције, одржан је мастерцласс под називом Пленарно предавање за младе лидере – вештине за будућност, намењен студентима и младим истраживачима из Београда, Новог Сада, Ниша и Крагујевца. Више од 200 учесника имало је прилику да учи од врхунских стручњака, међу којима су били:
Јелена Ружичић из УНДП Србија, Наташа Цмиљановић, суоснивачица Swiss Rockets AG, Смита Пиллаи, Senior VP & Chief DEI Officer, Регенерон, Кевин Д’Силва, суоснивач Serendipity Collective Ventures, Маx Таланов, виши истраживач из Института за вештачку интелигенцију.
Осим мастерцласс-а, организоване су и радионице затвореног типа:
• EHDS Morning Health Talk: Дискусија о Европском простору здравствених података (ЕХДС), у сарадњи са ЕИТ Хеалтх ИнноСтарс, Ц4ИР Србија и компанијом Такеда.
• Bioeconomy Workshop: Радионица која је обрадила препоруке за развој националних стратегија и комерцијализацију биотехнолошких иновација.
• WEF Global Shapers Meeting: Састанак београдског огранка Глобал Схаперс заједнице, посвећен планирању нових иницијатива и пројеката.
AI 4 LIFE: Biotech Future Forum 2024 још једном је потврдио своју улогу као кључна платформа за размену знања, повезивање стручњака и унапређење иновација у области биотехнологије и вештачке интелигенције. Са више од 1000 учесника и 70 говорника из 20 држава, догађај је пружио богат садржај и могућност за умрежавање, подстичући дијалог о будућности ових кључних области.
Целокупну агенду, сјајне говорнике и додатне информације можете пронаћи ОВДЕ.