


Центар за четврту индустријску револуцију у Србији (Ц4ИР Србија) је платформа за јавно-приватно партнерство која окупља научнике и истраживаче, представнике државе, индустрије и цивилног друштва ради стварања услова за развој, тестирање и усавршавање нових технологија за добробит друштва. Рад Ц4ИР Србија усмерен је на два приоритета: биотехнологију и примену вештачке интелигенције у здравству. Ц4ИР Србија основан је у партнерству Владе Републике Србије и Светског економског форума, као први такав центар у региону, трећи у Европи и 16. у свету.
Централну тачку инвестиција Владе Републике Србије у области биоекономског развоја представља јединствени мултидисциплинарни пројекат - БИО4 кампус. Назив БИО4 скраћено представља четири кључне области: биомедицину, биотехнологију, биоинформатику и биодиверзитет и као такав, овај кампус биће први биоекономски хаб у овом делу југостиочне Европе. БИО4 кампус обухватаће образовне и научноистраживачке институције са дугогодишњом традицијом у Србији.…
Као наставак студијске посете српске делегације Лондону, у јануару ове године, Београд су 26. априла посетили УК и ЕМБЛ експерти и састали се са директорком Ц4ИР Србија, Јеленом Бојовић. Дан смо започели интерактивном радионицом, на којој смо окупили представнике Владе Републике Србије, релевантних домаћих института и факултета, и Британске амбасаде у Београду. Јутарњу радионицу отворио…
У сусрет Међународном дану девојчица у ИКТ-у, данас су Канцеларију за ИТ и еУправу посетиле девојчице из ОШ „Душан Даниловић“ из Радљева поред Уба. Посета је имала за циљ да едукује девојчице и приближи им бројне могућности које пружа област информационо-комуникационих технологија. Овом приликом в. д. директора Канцеларије за ИТ и еУправу Милан Латиновић истакао…
Биотехнологија трансформише здравствени сектор кроз иновативне примене које су праксе попут генетског тестирања, третмана лековима и раста вештачког ткива учиниле реалношћу. Показало се да њихова прагматична природа и брзо напредовање повећавају ефикасност, смањују грешке и постижу добар резултат у репродукцији здравствених решења. Данас се предвиђа да ће тржиште биотехнологије порасти 8,7 одсто између 2023. и…
Сви заинтересовани иноватори имају још месец дана да конкуришу за StarTech програм и освоје грант до 100.000 евра, и још неколико дана, до 7. априла, да се пријаве за програм подршке у изради апликације. StarTech програм је пројекат компаније Филип Морис, вредан пет милиона долара, који спроводи НАЛЕД, уз подршку Владе Србије. На инфо дану…
Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство (ИМГГИ) Универзитета у Београду, по четврти пут организује скуп под називом „Београдска биоинформатичка конференција“ – БелБи2023, у сарадњи са другим научним институцијама чланицама Универзитета у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу. Ове године, и наш Центар се придружио организацији ове конференцији као један од коорганизатора. Четврти по реду…
Влада Републике Србије образовала је Координационо тело за дигитализацију у здравственом систему чији је председник премијерка Ана Брнабић, а потпредседник министарка здравља Даница Грујичић. У документу објављеном у Службеном гласнику наводи се да ће Координационо тело разматрати питања, давати предлоге и усмеравати рад државних органа у домену дигитализације здравственог система у Републици Србији. Циљ је…
Директорка Центра, Јелена Бојовић, данас је присуствовала лансирању трећег StarTech-а у Србији - програма подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа, који спроводи НАЛЕД уз финансијску подршку компаније Филип Морис. Наиме, домаћи иноватори од данас могу да се пријаве за бесповратна средства у износу и до 100.000 долара. StarTech програм отворио је трећи годишњи конкурс…