Трећа међународна конференција AI_4_LIFE: Biotech Future Forum, коју организује Влада Републике Србије у сарадњи са Народном Скупштином Републике Србије, Министарством науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларијом за ИТ и еУправу, Центром за четврту индустријску револуцију, Светским економским форумом и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), и уз подршку БИО4 кампуса, одржана је 24. и 25. октобра у Београду.
Овогодишња конференција окупила је више од 1.000 учесника из преко 15 земаља, као и 66 међународних говорника – представника влада, академске заједнице, научника, истраживачких институција и привреде.
„Живимо у ери четврте индустријске револуције, у којој иновације дефинишу сваки аспект наших живота. С тим у вези, морамо поставити себи питање: Да ли смо спремни да предводимо ове промене или ћемо их само посматрати са стране? Србија је изабрала не само да учествује, већ и да буде лидер. Наша посвећеност иновацијама је јасна кроз иницијативе попут БИО4 Кампуса, који има за циљ да позиционира Србију као кључни европски и светски центар за биотехнологију,” закључила је министарка.
Теме конференције обухватиле су националне стратегије за развој и примену вештачке интелигенције, као и њен утицај на здравство, пољопривреду и заштиту животне средине. Посебан акценат био је на обради великих података, генетичким иновацијама и новим могућностима у здравственом систему, који се све више ослањају на биотехнологију и вештачку интелигенцију.
Извршни директор Светског економског форума, Мирек Душек, похвалио је посвећеност Владе Србије унапређењу агенде у области биотехнологије, истичући важност партнерства са Светским економским форумом. „Србија пружа лидерство и значајан допринос глобалном дијалогу који подстиче Форум, усклађујући се са нашом мисијом да подстакнемо позитивне промене и побољшамо стање у свету. Центар за четврту индустријску револуцију у Србији постао је поуздан партнер у овом напору, водећи иницијативе Светског економског форума за обликовање глобалних политика, програма и оквира за одговоран развој биотехнологије,” рекао је Душек.
Душек је нагласио значај Biotech Future Foruma, рекавши да је конвергенција биотехнологије са вештачком интелигенцијом, квантним рачунарством и роботиком кључна за подстицање трансформације, водећи нас ка безбеднијим, сигурнијим и просперитетнијим друштвима. Biotech Future Forum пружа кључну иницијативу за дискусију о трансформативном потенцијалу ових технолошких иновација и истраживање како их искористити за опште добро.
Помоћница генералног секретара УН-а и регионална директорка УНДП-а за Европу и Централну Азију, Ивана Живковић, рекла је да је Пакт за будућност, који је недавно усвојила Генерална скупштина УН-а, потврдио посвећеност одрживом развоју, сарадњи на дигитализацији и унапређењу технолошких капацитета у корист свих људи и заштите планете.
Међу учесницима су била и велика светска имена, попут др Кристофера Војта, руководиоца катедре за биолошко инжењерство на једној од глобално најпрестижнијих научних институција, Масачусетском институту за технологију (МИТ), и др Џорџа Јанкопулоса, оснивача Регенерона, компаније која се сматра лидером у савременој фармацеутској индустрији.
Конференцију је затворила директорка Центра за четврту индустријску револуцију Србије, Јелена Бојовић.